Onderwijshuisvesting
In de komende jaren realiseren we 6 nieuwe, energiezuinige, frisse scholen: 2 in Westkapelle, 2 in Oostkapelle, 1 in Serooskerke en 1 in Aagtekerke. Bij de bouw van de
school in Serooskerke houden we ruimtelijk rekening met uitbreiding voor leerlingen uit Vrouwenpolder; wanneer het schoolbestuur mocht besluiten tot samenvoeging van deze 2 scholen.
Voor de nieuwbouw van de Versluijsschool in Aagtekerke is het schoolbestuur aangesteld als bouwheer.
In de kernen waar we (vanwege denominatie) 2 scholen bouwen, bouwen we de voorzieningen onder één dak. We bouwen deze scholen zo dat onze kinderen ruimte krijgen om zich optimaal te ontwikkelen. Als uitvoeringskader is het “Kwaliteitskader Veerse schoolgebouwen” van toepassing. Hierin is ook het uitgangspunt “groene openbare schoolpleinen” opgenomen. De uitwerking hiervan nemen wij op bij het "ontmoetings-en speelruimtebeleid" van Programma 5 (Sport, Cultuur en Recreatie). We realiseren multifunctionele accommodaties (MFA) of integrale kindcentra (IKC), zodat niet alleen de onderwijsfunctie, maar ook andere maatschappelijke functies daarin worden ondergebracht. De planning voor de realisatie van de MFA’s / IKC’s vindt u in de paragraaf Maatschappelijke Voorzieningen.
Kwaliteit
Kwalitatief goed onderwijs is belangrijk. We zien de scholen, peuterspeelzalen en kinderopvang graag zo dicht mogelijk bij de woonplaats van onze kinderen. Belangrijk is
dat alle kinderen naar school kunnen. Op basis van de Verordening Leerlingenvervoer 2023 kunnen ouders/verzorgen indien nodig een aanvraag indienen voor vervoer. Ook maken we samen met Middelburg en Vlissingen en het onderwijs afspraken over Passend Onderwijs. Het Regionaal Bureau Leerlingzaken Walcheren voert de wettelijke, gemeentelijk taken uit om ervoor te zorgen dat leerlingen voldoen aan hun leerplicht en dat aandacht is voor thuiszitters en vroegtijdig schoolverlaters.
Het onderwijsachterstandenbeleid van gemeente Veere beschrijft de wettelijke taken die de gemeente uitvoert in het aanpakken van onderwijsachterstanden. Zo subsidiëren we de peutergroep bij kinderen die onderwijsachterstanden hebben. Ook subsidiëren we het project de Bibliotheek op School op de basisscholen in gemeente Veere. Daarnaast is een goed aanbod van cursussen voor volwassenen gericht op zelfredzaamheid, werk en het terugdringen van laaggeletterdheid bij volwassenen van groot belang. Hierin werken we in Zeeuws verband aan de uitvoering van Regioplan Laaggeletterdheid 2020-2024.
Omschrijving
Naast de leerplicht die de leerling heeft, hebben ook gemeenten wettelijke taken vanuit de leerplichtwet. Op die manier heeft de gemeente een rol in het schoolgaan van kinderen en jongeren. Naast wettelijke taken kan ook een regionale aanpak bijdragen aan het schoolgaan. Voor de Walcherse gemeenten voert het Regionaal Bureau Leerplicht Walcheren de leerplichttaken uit.
In Nederland wordt gezocht naar een effectieve manier om thuiszitters en vroegtijdig schoolverlaters te signaleren en verminderen. Effectief wil zeggen dat deze leerlingen onderwijs (blijven) volgen of daadwerkelijk een diploma halen. RBL Walcheren monitort daarom deze leerlingen, om na te gaan of zij niet terugvallen en om de aanpak te verbeteren.
Stand van zaken
Het Regionaal Bureau Leerplicht (RBL) Walcheren voert de wettelijke taken die gemeenten hebben omtrent de leerplicht. RBL hanteert een aantal methodes om
verzuim en thuiszitters aan te pakken.
Sinds enkele jaren bekostigen de Walcherse colleges een aparte functie aan thuiszitters gewijd: de thuiszitterscoach. Desalniettemin is het verzuim is in de afgelopen vijf schooljaren fors gestegen. In schooljaar 19/20 waren er onder jongeren 89 verzuimmeldingen ten opzichte van 170 verzuimmeldingen in schooljaar 23/24. Deze
stijging is in lijn met de landelijke trend. Oorzaken zijn de stijgende jeugdproblematiek, maar ook het feit dat verzuim consequenter wordt gemeld. RBL stimuleert scholen namelijk om verzuim actief te melden.